Powerproof 2 har en däckbeteckning som lyder 275/40-R20. Powerproof 2, som detta offroaddäck heter, är ett offroaddäck från .
Powerproof 2 är ett offroaddäck med diametern 20". Däcket har en bredd på 275 mm och en profil på cirka 110 mm, vilket motsvarar 40% av däckets bredd. Med detta offroaddäck från har du ett däck som klarar hastigheter upp till 300 km/h.
Vill du även köpa nya 20"-fälgar som passar till Powerproof 2? Hos Dack-Online.com hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 452 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | Powerproof 2 |
| Däckbeteckning | 275/40-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 275 mm |
| Profil | 110 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 106 |
| EAN | 6419440762098 |
Ett av våra offroaddäck från . Detta däck med beteckningen 275/40-R20.
har tagit fram detta offroaddäck med namnet Powerproof 1. Däcket har däckbeteckningen 275/40-R20.
Offroaddäcket Powerproof 2 från med däckbeteckningen 275/40-R21.
har tagit fram detta offroaddäck med namnet Matrac MU12. Däcket har däckbeteckningen 275/40-R20.