Detta offroaddäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 285/40-R21 till din stadsjeep. Blizzak 6, som detta offroaddäck heter, är ett offroaddäck från .
Blizzak 6 har en diameter som är 21" och därmed passar på 21"-fälgar. Blizzak 6 har en bredd på 285 mm och en profil som motsvarar 40% av däckets bredd, det vill säga cirka 114 mm. Detta är ett offroaddäck som får användas för hastigheter upp till 270 km/h (hastighetsindex W).
Hos Dack-Online.com hittar du även förslag på 21"-fälgar för Blizzak 6. Du hittar länken till Dack-Online.com nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 224 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | Blizzak 6 |
| Däckbeteckning | 285/40-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 285 mm |
| Profil | 114 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | W (max 270 km/h) |
| Belastningskod | 109 |
| EAN | 3286342044019 |
Ett offroaddäck från . Eagle F1 Asymmetric 3 har däckbeteckningen 285/40-R21.
Offroaddäck från med modellnamnet BluEarth-Winter (V906) SUV och däckbeteckningen 285/40-R21.
Offroaddäcket P Zero PZ4 SC har en däckbeteckning som är 285/40-R21. Däcket kommer från .
Ett offroaddäck från . Geolandar X-CV (G057) har däckbeteckningen 285/40-R21.