Eagle F1 Asymmetric 6 är ett offroaddäck som passar stadsjeepar med däckbeteckningen 285/40-R20. Detta -däck är av modellen Eagle F1 Asymmetric 6.
Med en diameter på 20" är detta offroaddäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Detta däck har en bredd på 285 mm och har en profil som är ungefär 114 mm. Profilmåttet motsvarar 40% av däckets bredd. Hastighetsindex Y som Eagle F1 Asymmetric 6 har innebär att det är ett offroaddäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 300 km/h.
Vill du även köpa nya 20"-fälgar som passar till Eagle F1 Asymmetric 6? Hos Dack-Online.com hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 158 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | Eagle F1 Asymmetric 6 |
| Däckbeteckning | 285/40-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 285 mm |
| Profil | 114 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 108 |
| EAN | 4038526487216 |
Ett offroaddäck från . Eagle F1 Asymmetric 6 har däckbeteckningen 285/40-R20.
Offroaddäck från med modellnamnet Eagle F1 Asymmetric 3 och däckbeteckningen 275/40-R22.
Ett offroaddäck från . Eagle F1 Asymmetric 3 har däckbeteckningen 285/40-R21.
Offroaddäcket Eagle F1 Asymmetric 2 från med däckbeteckningen 285/40-R21.