Detta offroaddäck från har däckmärkningen 275/40-R22. Detta offroaddäck har modellnamnet Potenza Sport Evo och är ett av alla däck som tillverkas av .
Potenza Sport Evo är ett offroaddäck med diametern 22". Detta däck har en bredd på 275 mm och har en profil som är ungefär 110 mm. Profilmåttet motsvarar 40% av däckets bredd. Potenza Sport Evo är godkänt för hastigheter upp till 300 km/h (index Y).
Hos Dack-Online.com hittar du även förslag på 22"-fälgar för Potenza Sport Evo. Du hittar länken till Dack-Online.com nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 430 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | Potenza Sport Evo |
| Däckbeteckning | 275/40-R22 |
| Diameter | 22" |
| Bredd | 275 mm |
| Profil | 110 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 107 |
| EAN | 3286343128916 |
Offroaddäck med däckbeteckningen 275/40-R20 och modellnamnet Potenza Sport Evo.
Offroaddäck med däckbeteckningen 295/35-R21 och modellnamnet Potenza Sport Evo.
Offroaddäck från med modellnamnet Potenza Sport Evo och däckbeteckningen 255/50-R19.
iON evo (IK01A) är ett offroaddäck med däckmärkningen 275/40-R22.