Blizzak 6 har en däckbeteckning som lyder 275/40-R22. tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta offroaddäck för Blizzak 6.
Detta är ett offroaddäck från som passar till fälgar med en diameter på 22". Offroaddäcket Blizzak 6 har en bredd som är 275 mm och en däcksida med en höjd på cirka 110 mm (40% av däckets bredd). Hastighetsindex W som Blizzak 6 har innebär hastigheter upp till 270 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Blizzak 6 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 569 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | Blizzak 6 |
| Däckbeteckning | 275/40-R22 |
| Diameter | 22" |
| Bredd | 275 mm |
| Profil | 110 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | W (max 270 km/h) |
| Belastningskod | 107 |
| EAN | 3286342050010 |
Offroaddäck från med modellnamnet Blizzak 6 och däckbeteckningen 275/40-R21.
Detta offroaddäck från , kallat Blizzak DM V3, har däckbeteckningen 275/40-R22.
Ett offroaddäck från . Blizzak LM 005 har däckbeteckningen 275/40-R22.
WinterCraft WS71 SUV är ett offroaddäck med däckmärkningen 275/40-R21.