Däckbeteckningen för detta offroaddäck från är 265/40-R21. , som är kända av många för sina offroaddäck, kallar detta offroaddäck för CrossContact LX Sport.
CrossContact LX Sport är ett offroaddäck med diametern 21". Offroaddäcket CrossContact LX Sport har en bredd som är 265 mm och en däcksida med en höjd på cirka 106 mm (40% av däckets bredd). Med detta offroaddäck från har du ett däck som klarar hastigheter upp till 240 km/h.
Hos Dack-Online.com hittar du även förslag på 21"-fälgar för CrossContact LX Sport. Du hittar länken till Dack-Online.com nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 366 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | CrossContact LX Sport |
| Däckbeteckning | 265/40-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 265 mm |
| Profil | 106 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 101 |
har tagit fram detta offroaddäck med namnet CrossContact LX Sport. Däcket har däckbeteckningen 265/40-R21.
Offroaddäck med däckbeteckningen 265/40-R21 och modellnamnet CrossContact LX Sport.
Ett av våra offroaddäck från . Detta däck med beteckningen 235/55-R19.
Offroaddäck från med modellnamnet CrossContact LX Sport och däckbeteckningen 235/55-R19.