Däckbeteckningen för detta offroaddäck från är 255/40-R22. Offroaddäcket du nu tittar på kallar för Potenza Sport.
Potenza Sport är ett offroaddäck med diametern 22". Detta däck är 255 mm brett och har samtidigt en profil på 102 mm. Profilen motsvarar 40% av däckets bredd. Potenza Sport klarar hastigheter upp till 300 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex Y.
Du kan komplettera detta offroaddäck med 22"-fälgar. Besök Dack-Online.com för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 936 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | Potenza Sport |
| Däckbeteckning | 255/40-R22 |
| Diameter | 22" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 102 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 103 |
| EAN | 3286343290217 |
Potenza Sport är ett offroaddäck med däckmärkningen 255/40-R22.
Offroaddäck från med modellnamnet Potenza Sport Evo och däckbeteckningen 225/55-R19.
Detta offroaddäck från , kallat Potenza Sport, har däckbeteckningen 245/45-R20.
Potenza Sport Evo - Ett offroaddäck med däckmärkningen 245/45-R20.