Däckbeteckningen för detta offroaddäck från är 255/40-R21. Detta -däck är av modellen Potenza Sport.
Med en diameter på 21" är detta offroaddäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Offroaddäcket Potenza Sport har en bredd som är 255 mm och en däcksida med en höjd på cirka 102 mm (40% av däckets bredd). Potenza Sport har hastighetsindex Y, vilket innebär att Potenza Sport är ett offroaddäck som är godkänt för hastigheter upp till 300 km/h.
Komplettera Potenza Sport med matchande 21"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka Dack-Online.com på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 977 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | Potenza Sport |
| Däckbeteckning | 255/40-R21 |
| Diameter | 21" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 102 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | Y (max 300 km/h) |
| Belastningskod | 102 |
Offroaddäcket Potenza Sport har en däckbeteckning som är 255/40-R21. Däcket kommer från .
Pilot Sport 4 SUV - Ett offroaddäck med däckmärkningen 255/40-R21.
Detta offroaddäck från , kallat Sport Maxx RT2, har däckbeteckningen 255/40-R21.
Ett av våra offroaddäck från . Detta däck med beteckningen 255/40-R21.