ContiSportContact 5 har en däckbeteckning som lyder 255/40-R20. Detta offroaddäck har modellnamnet ContiSportContact 5 och är ett av alla däck som tillverkas av .
ContiSportContact 5 är ett offroaddäck som passar på fälgar med en diameter på 20". Med offroaddäcket ContiSportContact 5 får du ett däck som är 255 mm brett och har en profil på 102 mm. Hastighetsindexet för ContiSportContact 5 är V. Detta innebär att ContiSportContact 5 är godkänt att användas upp till 240 km/h.
Du kan komplettera detta offroaddäck med 20"-fälgar. Besök Dack-Online.com för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 4 815 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | ContiSportContact 5 |
| Däckbeteckning | 255/40-R20 |
| Diameter | 20" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 102 mm |
| Profilprocent | 40% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 101 |
| EAN | 4019238781939 |
Offroaddäcket ContiSportContact 5 har en däckbeteckning som är 235/50-R18. Däcket kommer från .
Offroaddäck med däckbeteckningen 275/50-R19 och modellnamnet ContiSportContact 5.
Offroaddäcket ContiSportContact 5 SSR från med däckbeteckningen 235/45-R19.
Offroaddäcket ContiSportContact 5 från med däckbeteckningen 245/55-R19.