ZX7 har en däckbeteckning som lyder 235/65-R17. Detta -däck är av modellen ZX7.
ZX7 är ett offroaddäck med en diameter på 17". Detta offroaddäck har en bredd på 235 mm och en profil på cirka 153 mm, vilket motsvarar 65% av däckets bredd. ZX7 är godkänt för hastigheter upp till 240 km/h (index V).
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper ZX7 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 780 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | ZX7 |
| Däckbeteckning | 235/65-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 153 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 108 |
| EAN | 0029142848257 |
Offroaddäck från med modellnamnet ZX7 och däckbeteckningen 235/60-R16.
Offroaddäck från med modellnamnet ZX7 och däckbeteckningen 235/50-R18.