Latitude Sport 3 är ett offroaddäck som passar stadsjeepar med däckbeteckningen 235/55-R18. , som är kända av många för sina offroaddäck, kallar detta offroaddäck för Latitude Sport 3.
Latitude Sport 3 passar på fälgar med en diameter på 18". offroaddäcket Latitude Sport 3 är 235 mm brett och en profil på 129 mm. Hastighetsindex V som Latitude Sport 3 har innebär att det är ett offroaddäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 240 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Latitude Sport 3 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 986 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | Latitude Sport 3 |
| Däckbeteckning | 235/55-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 129 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 100 |
Ett av våra offroaddäck från . Detta däck med beteckningen 235/55-R18.
Latitude Tour HP - Ett offroaddäck med däckmärkningen 235/55-R18.
Ett av våra offroaddäck från . Detta däck med beteckningen 235/55-R18.
Proxes Sport - Ett offroaddäck med däckmärkningen 235/55-R18.