Detta offroaddäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 225/70-R16 till din stadsjeep. Offroaddäcket Turanza 6 är ett offroaddäck i utbudet av däck från .
Detta offroaddäck från passar på 16"-fälgar, både för plåtfälg och aluminiumfälg. Turanza 6 har en bredd på 225 mm och en profil som motsvarar 70% av däckets bredd, det vill säga cirka 158 mm. Turanza 6 har hastighetsindex H, vilket innebär att Turanza 6 är ett offroaddäck som är godkänt för hastigheter upp till 210 km/h.
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos Dack-Online.com där du hittar 16"-fälgar till Turanza 6.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 000 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | Turanza 6 |
| Däckbeteckning | 225/70-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 158 mm |
| Profilprocent | 70% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 103 |
| EAN | 3286342052014 |
Detta offroaddäck från , kallat Winter i*cept evo² (W320A), har däckbeteckningen 225/70-R16.
Offroaddäck med däckbeteckningen 225/70-R16 och modellnamnet CrossContact H/T.
Offroaddäck från med modellnamnet Snow Grabber Plus och däckbeteckningen 225/70-R16.
Crugen HP71 är ett offroaddäck med däckmärkningen 225/70-R16.