har valt att kalla detta offroaddäck med däckbeteckningen 225/60-R18 för CrossContact H/T. , som är kända av många för sina offroaddäck, kallar detta offroaddäck för CrossContact H/T.
Detta offroaddäck passar på fälgar som har en diameter på 18". CrossContact H/T har en bredd på 225 mm och en profil som motsvarar 60% av däckets bredd, det vill säga cirka 135 mm. Hastighetsindex H som CrossContact H/T har innebär hastigheter upp till 210 km/h.
Behöver du 18"-fälgar till dina CrossContact H/T? Passa på att köpa fälgar när du köper nya offroaddäck från Dack-Online.com.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 260 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | CrossContact H/T |
| Däckbeteckning | 225/60-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 135 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 100 |
| EAN | 4019238477313 |
Ett av våra offroaddäck från . Detta däck med beteckningen 225/60-R18.
Offroaddäcket CrossContact UHP från med däckbeteckningen 235/60-R16.
Dynaxer SUV - Ett offroaddäck med däckmärkningen 225/60-R18.
har tagit fram detta offroaddäck med namnet BluEarth-XT (AE61). Däcket har däckbeteckningen 225/60-R18.