SP Sport Maxx 060 är ett offroaddäck som passar stadsjeepar med däckbeteckningen 225/55-R18. tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta offroaddäck för SP Sport Maxx 060.
Med en diameter på 18" är detta offroaddäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Här har du ett offroaddäck från som är 225 brett och med en profil på 124 mm. Hastighetsindex H som SP Sport Maxx 060 har innebär att det är ett offroaddäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 210 km/h.
Vill du även köpa nya 18"-fälgar som passar till SP Sport Maxx 060? Hos Dack-Online.com hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 185 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | SP Sport Maxx 060 |
| Däckbeteckning | 225/55-R18 |
| Diameter | 18" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 124 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 98 |
| EAN | 4250427444802 |
SP Sport Maxx TT är ett offroaddäck med däckmärkningen 225/60-R17.
SP Sport Maxx 050 är ett offroaddäck med däckmärkningen 235/55-R19.
Offroaddäcket Sport Maxx RT2 från med däckbeteckningen 225/55-R18.
Detta offroaddäck från , kallat Sport Maxx RT2, har däckbeteckningen 225/55-R18.