Om du letar efter ett offroaddäck med däckbeteckningen 255/70-R15 till din stadsjeep kan detta däck från vara något för dig. Latitude Cross är ett offroaddäck i utbudet av däck från .
Latitude Cross passar på fälgar med en diameter på 15". Med offroaddäcket Latitude Cross får du ett däck som är 255 mm brett och har en profil på 179 mm. Hastighetsindexet för Latitude Cross är H. Detta innebär att Latitude Cross är godkänt att användas upp till 210 km/h.
Vill du även köpa nya 15"-fälgar som passar till Latitude Cross? Hos Dack-Online.com hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 561 kr | Besök Dack-Online.com |
| Typ | Offroaddäck |
|---|---|
| Avsett för | Stadsjeep |
| Märke | |
| Modell | Latitude Cross |
| Däckbeteckning | 255/70-R15 |
| Diameter | 15" |
| Bredd | 255 mm |
| Profil | 179 mm |
| Profilprocent | 70% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 108 |
| EAN | 3528704584208 |
Offroaddäcket Latitude Cross från med däckbeteckningen 225/75-R15.
Offroaddäck med däckbeteckningen 265/70-R16 och modellnamnet Latitude Cross.
Offroaddäck med däckbeteckningen 235/65-R17 och modellnamnet Latitude Alpin LA2.
har tagit fram detta offroaddäck med namnet Cross Sport SP-9. Däcket har däckbeteckningen 205/70-R15.